Spotkania z gwiazdami: Elżbieta Ficowska i Cezary Harasimowicz

Biblioteka Wawerska zaprasza na spotkanie z Elżbietą Ficowską, najmłodszym dzieckiem uratowanym z warszawskiego getta, działaczką opozycyjną, pedagożką, autorką książek i słuchowisk dla dzieci oraz z Cezarym Harasimowiczem, jednym z najlepszych polskich scenarzystów, pisarzem, autorem powieści „Bieta” stworzonej na podstawie rozmów z Elżbietą Ficowską.

Elżbieta Ficowska liczyła sobie sześć miesięcy, kiedy dzięki wsparciu Ireny Sendlerowej została przemycona z warszawskiego getta, jednak o swoim żydowskim pochodzeniu dowiedziała się dopiero jako nastolatka. Po aryjskiej stronie zaopiekowała się nią Stanisława Bussoldowa, współpracująca z Ireną Sendlerową i Żegotą. Elżbieta Ficowska ukończyła studia psychologiczne i pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Pod pseudonimem Elżbieta Bussold pisała książki dla dzieci i słuchowiska radiowe, wydane później jako audiobooki. Jako Irena Borowiecka napisała opowiadanie „Podanie, czyli wakacje w Sosnowiance”, opublikowane w miesięczniku Kultura w 1977 r. Razem z mężem, poetą Jerzym Ficowskim była zaangażowana w działalność opozycyjną wobec władz PRL-u, za co w 2006 została roku uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 2002–2006 pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Zajmowała się edukowaniem społeczeństwa, w tym młodzieży na temat Holocaustu i związanych z tą kwestią działań. Jest członkinią Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

O swoim niezwykłym życiu Elżbieta Ficowska będzie rozmawiała z Cezarym Harasimowiczem, dramaturgiem, scenarzystą i pisarzem, którego twórczość dotyka najważniejszych i najciekawszych spraw współczesnego świata. Cezary Harasimowicz, pisarz wielu gatunków literackich jest autorem kryminałów, powieści historycznych, obyczajowych i sensacyjnych, utworów dla dzieci i dorosłych oraz twórcą scenariuszy do filmów i seriali telewizyjnych, a także spektakli Teatru TV. Jego film o poszukiwaniu wolności za żelazną kurtyną „300 mil do nieba” został uhonorowany w 1989 roku Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej.

Spotkanie poprowadzi Filip Kekusz, w przeszłości dziennikarz Radia ZET i Radia Kolor, a obecnie Radia TOK FM, w którym między innymi prowadzi audycje „Poczytalni” i „Kultura w domu”.

Podczas wydarzenia będzie obecny tłumacz polskiego języka migowego (PJM).

Wstęp wolny!

Projekt finansuje Dzielnica Wawer m.st. Warszawy.

25 kwietnia, godz. 18.30
Biblioteka w Falenicy, ul. Walcownicza 2

Skip to content