CYBER-WAWER 4. Przyszłość już tu jest

William Gibson, autor powieści „Neuromancer”, który stworzył słowo cyberprzestrzeń, powiedział pewnego razu: „Przyszłość już tu jest, tyle że nierównomiernie rozdzielona”.

To jest myśl, która przyświeca czwartej edycji pikniku literacko-naukowego, CYBER-WAWER, podczas którego pokażemy Wam warstwy przyszłości, które już przenikamy w swoim codziennym doświadczeniu.

W zeszłym roku ludzkość przeżyła głęboki wstrząs, kiedy firmy pracujące nad rozwojem sztucznej inteligencji ujawniły szerszej publiczności swoje osiągnięcia w tym temacie. Nawet osoby w niewielkim stopniu zainteresowane nowinkami technologicznymi zdały sobie sprawę z tego, że stoimy u progu ogromnej zmiany cywilizacyjnej, być może byliśmy nawet świadkami powstania nowego gatunku.Takich wstrząsów w najbliższej przyszłości jest przed nami jeszcze co najmniej dwa.

Drugim z nich jest rewolucja w dostępie do kosmosu, czyli tzw. „New Space”, któremu patronuje, czy nawet apostołuje Elon Musk. Będzie to rewolucja podobna do tej, jaką wprowadziło pojawienie się lotnictwa pasażerskiego. W ciągu jednej doby można znaleźć się w dowolnym miejscu na planecie Ziemia i jest to dostępne finansowo dla większości jej mieszkańców. Projekt „New Space”, który absurdalnie obniża koszty podróży na orbitę i na Księżyc, sprawi, że kosmos będzie równie nagle i nieoczekiwanie dostępny dla wielkiej liczby ludzi. Budowa stałych baz na Księżycu już widnieje na naszym horyzoncie czasowym. Ponadto Polska jest 13 krajem na świecie i czwartym w Europie, który podpisał ze Stanami Zjednoczonymi Porozumienie Artemis – traktat o zasadach rządzących działalnością państw w zakresie eksploracji i użytkowania przestrzeni kosmicznej, w tym Księżyca i innych ciał niebieskich. Polski przemysł kosmiczny odnosi znaczące sukcesy, a polskie środowisko startupowe w branży kosmicznej przewyższa znacznie startupy np. niemieckie. Jednym z najgorętszych orędowników sukcesów polskiego przemysłu kosmicznego jest znany geostrateg, dr Jacek Bartosiak.

Trzecim katalizatorem ogromnej zmiany cywilizacyjnej są komputery kwantowe, których moc obliczeniowa przewyższa nawet kilkaset milionów razy moc dzisiejszych maszyn. Polska została wybrana jako jedna z sześciu lokalizacji, do których trafi jeden z pierwszych europejskich komputerów kwantowych, jak zdecydowała Komisja Europejska. Pierwsze komputery kwantowe poza Polską były zainstalowane w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, we Francji i Włoszech w drugiej połowie 2023 r. Koszt inwestycji to ponad 100 mln euro.

Do wszystkich tych wyżej wymienionych fenomenów będziemy się odnosić podczas CYBER-WAWER w 2024 r.

Nie trzeba być wielkim znawcą kosmosu ani wielbicielem gatunku science-fiction, żeby dobrze bawić się na imprezie, która odbędzie się w sobotę 8 czerwca, w godzinach 14.00-20.00, w bibliotece w Falenicy przy ul. Walcowniczej 2 (budynek Kulturoteki).

W programie, między innymi:

Spotkania
– z Jakubem Ćwiekiem, twórcą kultowej serii urban-fantasy „Kłamca” oraz autorem thrillera dla nastolatków „Fake off” o dezinformacji – realizowanej przy współpracy z instytutem NASK odpowiedzialnym za bezpieczeństwo cyfrowe Polski
– z Wojciechem Brzezińskim, dziennikarzem naukowym, reporterem telewizyjnym, twórcą programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń” w Polsat News, współautorem książki „Strefy Cyberwojny”
– z jednym ze scenarzystów gry komputerowej „CyberPunk 2077” studia CD Projekt RED

Warsztaty
edukacji kosmicznej CopernicusSPACElab
komponowania muzyki z dźwięków kosmosu Fundacji Voice of the Cosmos
abstrakcji w malarstwie dla najmłodszych dzieci
szybki kurs używania aplikacji AI

Gry
mikro sesje RPG – StarWars (dla dzieci)
mikro sesje RPG Neuromancer / CyperPunk/Diuna (dla dorosłych)
CYBERBAŚŃ paragrafowa gra terenowa z kodami QR
LARP sci-fi „Obcy”
planszówki sci-fi i pokrewne

Zabawy z fotonami i ozobotami, robotami edukacyjnymi ćwiczenia antygrawitacyjne dla dzieci i dorosłych oraz kiermasz książek popularnonaukowych, pokaz krótkometrażowych filmów science-fiction zrealizowanych przez uczniów wawerskich szkół i nieziemska dyskoteka na finał.

Szczegółowy program godzinowy i adres do zapisów na niektóre gry już niebawem ukaże się w kolejnych zapowiedziach oraz na bibliotecznym FB, w wydarzeniu CYBER-WAWER w sekcji „Dyskusja”.

Wydarzenie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz osób g/Głuchych i słabosłyszących (obecny tłumacz polskiego języka migowego PJM).

Wstęp na imprezę jest otwarty, za okazaniem bezpłatnej wejściówki, którą otrzymacie w PDF pisząc na adres: cyberwawer@gmail.com

Projekt finansuje Dzielnica Wawer m.st. Warszawy.

Skip to content