ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Na pamiątkę tych wydarzeń Biblioteka Wawerska, jak co roku, włącza się w społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Z tej okazji w bibliotece w Falenicy młodzież z najstarszych klas wawerskich szkół podstawowych obejrzy wyprodukowany przez POLIN film pt. „Muranów – dzielnica północna” oraz weźmie udział w lekcji oscylującej wokół tematyki filmu.

Treść warsztatu będzie nawiązywać do historii naszej okolicy. Wspólnie zastanowimy się, czy przeszłość miejsca, w którym żyjemy, wpływa na nasze życie tu i teraz oraz czy znajomość historii danego miejsca oddziałuje na jego postrzeganie obecnie. Przez cały dzień będziemy rozdawać papierowe żonkile.

Z kolei w Czytelni Naukowej w Aninie godzinie 17.00 zostanie wyświetlony krótkometrażowy film fabularny pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, zrealizowany na podstawie reportażu Hanny Krall. Na pokaz i dyskusję zapraszamy młodzież oraz dorosłych. Uczestnicy spotkania będą mogli również obejrzeć wystawę książek na temat społeczności żydowskiej, getta oraz Zagłady.

Wspólnie będziemy wykonywać papierowy żonkil – kwiat, który stał się symbolem akcji prowadzonej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Przypominamy również, że 25 kwietnia o godzinie 18.30 w bibliotece w Falenicy odbędzie się spotkanie autorskie z Elżbietą Ficowską, najmłodszym dzieckiem uratowanym z warszawskiego getta, działaczką opozycyjną, pedagożką, autorką książek i słuchowisk dla dzieci oraz z Cezarym Harasimowiczem, jednym z najlepszych polskich scenarzystów, pisarzem, autorem powieści „Bieta” stworzonej na podstawie rozmów z Elżbietą Ficowską. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!