Co wiemy o organizacji Polskiego Czerwonego Krzyża?

W czerwcu specjalnym gościem Biblioteka dla dzieci i młodzieży w Aninie była pani Honorata Krzywoń – Dyrektor Mazowieckiego Okręgowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża . Opowiedziała ona dzieciom z klasy czwartej szkoły podstawowej w Aninie o szerokiej działalności swojej organizacji humanitarnej.

Jedną z nich jest akcja „Gorączka złota” – zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem ich na wyjazdy kolonijne dla dzieci. Wolontariusze włączeni w akcję otrzymują koszulki i z puszkami w weekendy zbierają pieniądze np. w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych.

Inną akcja jest akcja pn. „Ja i mój uśmiech” skierowana do uczniów kl. I – VI szkoły podstawowej. Został wydany poradnik nauczyciela, w którym znajdują się porady w jaki sposób uczniowie powinni myć zęby. Dzieci otrzymują pakiety, w których jest szczoteczka i pasta do zębów. Jest to bardzo dobra propozycja dla wychowawców klas.

Szkolenia w PCK z udzielania pierwszej pomocy cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Po takim szkoleniu zostaje się instruktorem pierwszej pomocy. Fantomy medyczne pomagają uczestnikom wyobrazić sobie sytuację zagrożenia, opatrzeć ranę, zabezpieczyć rannego po wypadku. Jest się wtedy wsparciem dla służb medycznych i służb społecznych.

Program wsparcia systemu żywienia dla dzieci „Żółty talerz” promuje właściwe, zbilansowane posiłki, uzupełnione i wzbogacone o owoce i warzywa.

Ponad to PCK jest organizatorem razem z innymi firmami biegów charytatywnych. „Krwiobieg Warszawa” to akcja, która poprzez biegi promuje wartość ludzkiego życia i zdrowia. Bieg jest kierowany do bardzo szerokiej grupy: od dzieci, poprzez osoby zaczynające swoją przygodę z bieganiem, seniorów, miłośników Nordic Walking, na zawodowych biegaczach kończąc.

Każdego roku pojawiają się nowe konkursy o zdrowiu. Mila pamiątką po spotkaniu były przekazane prze panią Dyrektor gadżety : książki z programami pomocy, płyty z programem prawa humanitarnego oraz plecaki z hasłami promującymi oddawanie krwi.

Dziękujemy Pani Dyrektor Honoracie Krzywoń, że przybliżyła nam organizacją, która kształci, rozwija i aktywizuje ludzi poprzez pracę na rzecz potrzebujących i promuje pomysły niesienia bezinteresownej pomocy.