Archipelag Falenica

Projekt edukacyjny dla wawerskich nastolatków: budujemy pamięć o żydowskiej społeczności przedwojennej Falenicy.

Z wielką radością informujemy, że dzięki pozyskaniu dofinansowania od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz zaangażowaniu wawerskich aktywistów i instytucji rozpoczynamy projekt edukacyjny dla młodzieży z ostatnich klas szkół podstawowych w Falenicy. W projekcie weźmie udział Szkoła Podstawowa nr 76 im. 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych oraz Szkoła Podstawowa nr 124 im. Stanisława Jachowicza.

Jego celem jest uświadomienie uczniom z klas VI i VII faktu samego istnienia oraz kultury, tradycji i języka społeczności żydowskiej zamieszkującej Falenicę przed II wojną światową. Świadomość żydowskiej Falenicy jest duża wśród dorosłych mieszkańców i ciągle pogłębia się, również dzięki projektom kulturalnym, które coraz częściej są tu realizowane. Jednak starsze dzieci i młodzież rzadko są adresatami tego typu projektów i nadal mylą im się pojęcia i fakty. Dzięki różnorodnym działaniom, które będziemy wspólnie realizować aż do czerwca 2025 roku, w Archipelagu Falenica będą mogły wziąć wszystkie osoby zainteresowane tematem, niezależnie od wieku.

Uczniowie wezmą udział w działaniach, dzięki którym zyskają wiedzę o falenickiej społeczności żydowskiej, zobaczą jak badać, rekonstruować, dokumentować i opisywać historię oraz nauczą się jak używać narzędzi cyfrowych do pokazywania przeszłości.

Tematy kolejnych spotkań to: kultura, tradycja i historia Żydów (wykład Doroty Hardej), pokaz filmu „Falenicka Atlantyda” i rozmowa ze współtwórcą filmu Justynem Kołakowskim, spacer z historykiem Hubertem Smoczykiem (Warszawski Zaułek) po żydowskiej Falenicy, nauka projektowania gry paragrafowej, praca w aplikacji graficznej Canva, praca w studio nagraniowym FabLabPobite Gary!, rekonstrukcja przeszłości (warsztaty Semper Fidelis Res Publicae), różnice pomiędzy językiem hebrajskim a jidysz oraz o przenikaniu słów (warsztaty Centrum Kultury Jidysz), społeczność żydowska na linii otwockiej (prelekcja historyka regionalisty i varsavianisty Pawła Ajdackiego), warsztaty historii mówionej (Dom Spotkań z Historią), żydowska kuchnia – pogadanka i poczęstunek. Uczestnicy projektu obejrzą również wystawę „Letnisko” udostępnioną przez Dom Spotkań z Historią, a także sami zostaną twórcami ekspozycji (cyfrowo ale własnoręcznie wykonanych) afiszy w jidysz. Częścią projektu będzie również przeprowadzenie przez uczniów rozmów o żydowskiej Falenicy z wawerskimi seniorami z Klubu Seniora OPS Wawer oraz z Domu Dziennej Opieki Caritas i przekucie wspomnień w pracę literacką. Na finał młodzież przejdzie na terenie Falenicy grę paragrafową o przedwojennej społeczności żydowskiej. Gra zostanie bezpłatnie udostępniona do pobrania na stronach Biblioteki Wawerskiej.

Projekt zakończy się w czerwcu 2025 roku. Relacje z poszczególnych spotkań będą zamieszczane na WWW i FB biblioteki oraz szkół.

Skip to content