Wraz z Domem Spotkań z Historią zapraszamy na fotograficzną wycieczkę szlakiem linii otwockiej dwudziestolecia międzywojennego.
Pełne życia ulice, śmiałe projekty architektoniczne, urocze świdermajery, roześmiani letnicy, budzące powagę budowle użyteczności publicznej, liczne uzdrowiska i pensjonaty, pachnące sosną lasy, dwie rzeki, kolejka…ale przede wszystkim ludzie, znani i nieznani, społecznicy, kuracjusze, całe rodziny, Polacy i Żydzi – to wystawa „Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku”.
Wystawę złożoną z archiwalnych i współczesnych zdjęć i grafik wzbogacają wspomnienia i doniesienia prasowe z tamtych lat oraz kalendarium wydarzeń linii otwockiej.
Ekspozycja nieprzypadkowo prezentowana jest w Falenicy, dawniej wielokulturowej, dziś pełnej pamiątek po przedwojennych żydowskich sąsiadach. W ramach projektu edukacyjnego „Archipelag Falenica” przypominamy lokalnej społeczności o wspólnej, polsko-żydowskiej historii i uczymy młodzież jak mądrze i twórczo pamiętać.
Dzięki uprzejmości Domu Spotkań z Historią wystawę można oglądać od 15 stycznia do 15 marca 2025 r. w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, Filii nr 25 w Falenicy, w budynku Kulturoteki przy ul. Walcowniczej 2. Wstęp jest bezpłatny.
Projekt jest dofinansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.