Spotkanie z Jakubem Żulczykiem

Gościem kolejnego Spotkania z Gwiazdami będzie publicysta, scenarzysta, jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy – Jakub Żulczyk.

Zadebiutował powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę” w 2006 roku. W kolejnych latach wydawał tytuły dla dorosłych i młodzieży: „Radio Armageddon“, które przyniosło mu nominację do Paszportów „Polityki” za 2008 rok, „Instytut”, „Zmorojewo” i „Świątynia”.

Spod pióra Jakuba Żulczyka wyszły również scenariusze seriali: „BrzydUla”, „Belfer”, „Warszawianka”. Napisał scenariusz do własnej powieści „Ślepnąc od świateł”, za którą został po raz drugi nominowany do Paszportów „Polityki”. Serial można oglądać na całym świecie na platformie HBOGO.

Kolejne publikacje na koncie Jakuba Żulczyka to „Wzgórze psów”, „Czarne słońce”, „Informacja zwrotna”. Ta ostatnia zdobyła tytuł „Książki roku 2021” serwisu kulturalnego www.granice.pl oraz nominację do Bestsellerów Empiku 2021. Najnowsza powieść Żulczyka „Dawno temu w Warszawie” stanowi kontynuację „Ślepnąc od świateł”. Od zeszłego roku na platformie Netflix możemy oglądać serial na podstawie książki „Informacja zwrotna”.

Od 2020 roku razem z Juliuszem Strachotą Jakub Żulczyk prowadzi podcast pt. „Co ćpać po odwyku” wyprodukowany przez Storytel Polska, dostępny także na Spotify. Według Spotify stał się jednym z najpopularniejszych podcastów w Polsce o tematyce społeczno-kulturalnej.

Jakub Żulczyk jest także dziennikarzem i felietonistą. Przed laty publikował w „Machinie”, magazynie „Exclusiv” i „Playboy” oraz tygodniku „Wprost”.

Twórczość Jakuba Żulczyka od lat doceniana jest przez czytelników i krytyków, świadczą o tym liczne nagrody, nominacje oraz popularność jego prozy poza Polską.

Z Gościem Biblioteki Wawerskiej będzie rozmawiał Filip Kekusz, w przeszłości dziennikarz Radia ZET i Radia Kolor, a obecnie Radia TOK FM, w którym między innymi prowadzi audycje „Poczytalni” i „Kultura w domu”.