80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Od 1 sierpnia do 2 października zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach, obejrzenia wystaw plenerowych i wzięcia udziału w konkursie wiedzy poświęconych tematyce powstańczej.

Dzieci w wieku 7-10 lat zapraszamy na spotkanie z ekspertką i pisarką Agnieszką Cubałą, która opowie o roli dzieci w Powstaniu Warszawskim i powstańczej prasie dziecięcej.

Agnieszka Cubała jest popularyzatorką historii specjalizującą się w tematyce Powstania Warszawskiego. Pracowała nad przygotowaniem i organizacją muzealnych ekspozycji stałych i wystaw czasowych m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Polski. Autorka 12 książek, w tym „Warszawskie Dzieci ’44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie”, „Artyści ’44”, „Wolność’44. Jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie?”, „Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie” czy „Ku wolności”. Opracowała hasła w Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Była konsultantką polskiej edycji książki Normana Davisa „Powstanie’44”. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Klio w kategorii Varsaviana: w 2016 za książkę „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy”, a w 2021 nagrodą II stopnia za książkę „Warszawskie Dzieci ’44″. W 2022 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Otrzymała Odznakę „Zasłużony dla Warszawy”.

Rozmowa oraz warsztaty tworzenia laurek dla Powstańców odbędą się 5 sierpnia 2024 r. o godz. 10.00 w Bibliotece w Falenicy przy ul. Walcowniczej 2. Wstęp wolny ale liczba miejsc jest ograniczona.

W ramach cyklu „Wagabunda Wawerska” odbędą się cztery spotkania plenerowe poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i II wojnie światowej, które poprowadzi historyk Paweł Ajdacki. Poniżej szczegółowy program spotkań. Wstęp wolny.

Harcerskie bataliony w Powstaniu Warszawskim
8 sierpnia godz. 18.00
Skwer przy Urzędzie Dzielnicy Wawer, Międzylesie.

Życie codzienne w Warszawie przed i po wybuchu Powstania
22 sierpnia godz. 18.00
Skwer Nauczycieli Tajnego Nauczania, Falenica.

Powstanie w oczach Niemców
5 września godz. 18.00
Skwer przy Urzędzie Dzielnicy Wawer, Międzylesie.

Wrzesień 1939 r. w okolicy Wawra (w tym o 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych)
19 września godz. 18.00
Skwer Nauczycieli Tajnego Nauczania, Falenica.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również do obejrzenia ekspozycji i wystaw plenerowych, które będą dostępne od 1 sierpnia do 2 października 2024 r. –
Barykady Powstańczej oraz wystawy kubikowej pod tytułem “63 Dni”, ulokowanych przy Urzędzie Dzielnicy Wawer. W tym samym czasie będziemy prezentować wystawę planszową “Warszawa walczy”, do obejrzenia przed budynkiem Kulturoteki – Biblioteki w Falenicy przy ul. Walcowniczej 2.

Znawcom historii proponujemy udział w konkursie wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Każdego dnia, od 1 sierpnia do 2 października na bibliotecznym Facebooku będzie można odpowiedzieć na jedno quizowe pytanie. Osoby, które zajmą trzy pierwsze miejsca, otrzymają nagrody.

Skip to content