Spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską

Biblioteka Wawerska zaprasza na spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego”.

Wieczór autorski będzie poświęcony utalentowanemu fotografowi-portreciście, który pod przymusem przez 5 lat dokumentował życie obozowe we wszystkich jego odsłonach. Publikację, wydaną nakładem Wydawnictwa ZNAK w związku z 10 rocznicą śmierci Wilhelma Brassego, rozpoczyna wstęp autorstwa Dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotra Cywińskiego, zaś autorem rekomendacji jest m.in. prof. Norman Davies:

„Nowe spojrzenie na Auschwitz to rzadkość. Ale rekonstrukcja niezwykłej kariery Wilhelma Brassego dokonana przez Annę Dobrowolską stanowi punkt wyjściowy do pokazania życia i śmierci wielu mniej znanych mieszkańców obozów koncentracyjnych – od niemieckich oficerów i sadystycznych morderców, po gwiazdy obozowej orkiestry, pseudobadaczy medycyny, ich ofiary i personel obozowego burdelu. Urodzony w Żywcu Brasse, który uważał się za Polaka, choć z korzeniami austriackimi, był zarówno więźniem, jak i bliskim współpracownikiem SS-manów, a jego perspektywa jest niemal wyjątkowa. Arcyciekawa książka.”

Konsultantem książki jest Grzegorz Berendt, obecny Przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Przypadająca 27 stycznia rocznica wyzwolenia Auschwitz będzie również okazją do obejrzenia wielokrotnie nagradzanego w kraju i na świecie filmu dokumentalnego pt. „Portrecista”, produkcji Anny Dobrowolskiej, który poprzedzi spotkanie autorskie.

Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia 2023 r. o godzinie 18.30 w sali widowiskowej Kulturoteki w Falenicy.

Wstęp jest bezpłatny.