Wawerskie Dni Podróżnika

Biblioteka zaprasza wszystkich Czytelników na wspólną podróż dookoła świata.

W piątek i sobotę 25-26 listopada spotkamy się w falenickiej Kulturotece ze znanymi podróżnikami i pisarzami Arkadym Pawłem Fiedlerem, Cezarym Borowym, Dagmarą Bożek, Adrianem Markowskim i Flavio Anuszem.

O swoim życiu w Namibii opowie pomysłodawca wydarzenia, pan Mirosław Semczuk, a piękno Madery poznamy dzięki wystawie zdjęć fotografki i podróżniczki Elżbiety Rogaczewskiej-Czępińskiej.

Wydarzenie realizowane w trybie Inicjatywy Lokalnej we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wawer to również szereg pokazów i pogadanek o różnych zakątkach świata w wykonaniu mieszkańców Wawra, bibliotekarzy i wolontariuszy.

Młodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach z ilustratorką i autorką książek Karoliną Lijklema, a dorośli w koncercie zespołu Sojka x Pęczak oraz pokazie spektaklu „Twarz koloru Wojna” w wykonaniu Mariupolskiego Teatru „Conception”.

Na wszystkich czekają liczne atrakcje i kulinarne niespodzianki. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy https://fb.me/e/2Mj5xDRv7

Wstęp wolny!

25.11., piątek:

NOWA ZELANDIA
17.00 pokaz zdjęć i pogadanka podróżniczki, fotografki i bibliotekarki  Anny Makowskiej.

18.00 spotkanie z Markiem Szukalskim, wnukiem wawerskiego bohatera – druha Jerzego Jelińskiego, który w latach 20-tych XX wieku odbył wyprawę dookoła świata samodzielnie skonstruowanym samochodem (na licencji Forda T). Rozmowę poprowadzi Adam Ciećwierz.  Uwaga! To jedyna okazja żeby zobaczyć autentyczne, odrestaurowane auto na skwerze Kulturoteki!

19.30 koncert zespołu Sojka x Pęczak

26.11., sobota:

Spotkania i relacje

CHORWACJA
12.00 Polska – Chorwacja na jednym wydechu. Wakacyjna relacja historyka Pawła Ajdackiego.

NAMIBIA
13.00 Polak w Namibii. Wrażenia i wspomnienia wawerczyków i ich przyjaciół z wieloletniego pobytu w Namibii.

BIESZCZADY
14.00 spotkanie z pisarzem, poetą i tekściarzem Adrianem Markowskim, autorem przewodników „Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami” i „Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę”.

ARKTYKA I ANTARKTYKA
Pod biegunami – dwa lata w (Ant)Arktyce.

15.00 relacja z życia na biegunie polarniczki i pisarki Dagmary Bożek, autorki książek „Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze” i „Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata”

BRAZYLIA
16.00 spotkanie z pisarzem Flavio Anuszem, autorem poradników z zakresu psychologii, socjologii  i medycyny oraz publikacji ezoterycznych, senników i horoskopów

AZJA
17.00 Z autopsji. O zupełnie innym podróżowaniu opowiada Cezary Borowy, autor książek „Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach” oraz „Przemytniczki złotych kości”.

WSZYSTKIE STRONY ŚWIATA
18.00 spotkanie z podróżnikiem Arkadym Pawłem Fiedlerem, który Fiatem 126p oraz elektrycznym Nissanem Leaf przekroczył granice  czasu i przestrzeni

NA LUDOWO
13.00-15.00 warsztaty rękodzieła etnicznego dla małych i dużych podróżników

WARSZAWA
13.00 „TRAMWAJEM, METREM CZY NA ROWERZE?” – warsztaty dla dzieci  z klas 0-3. Zajęcia prowadzi Karolina Lijklema, autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Każdy uczestnik otrzyma w prezencie książkę pt. „Przez Warszawę sobie jadę”. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: animatorzy@bibliotekawawer.pl

IRAN
15.00 Podróż na Wschód – Iran, warsztat dla dzieci  w wieku 6-9 lat

JAPONIA
16.15 Podróż na Wschód – Japonia, warsztat dla dzieci w wieku 6-9 lat

Swobodne pogadanki i pokazy zdjęć z podróży

12.30 UKRAINA
15.00 MADERA
15.30 SKANDYNAWIA
16.30 MALTA
17.30 GRUZJA I ARMENIA

Pokazy
13.30 pokaz filmowy spektaklu „Twarz koloru Wojna” w wykonaniu Mariupolskiego Teatru „Conception”

PO SĄSIEDZKU
“Sąsiedzi”. Wspólna wymiana doświadczeń, snucie opowieści oraz prezentacja sztuki kulinarnej wawerczyków pochodzących z innych krajów.

19.30 „Podróże po nieistniejących krajach”. Rozmowy o podróżowaniu w PRL-u (NRD, Czechosłowacja, Jugosławia…) z udziałem Zbigniewa Wilińskiego. Spotkaniu towarzyszy prezentacja przedmiotów i sprzętów turystycznych ze słusznie minionej epoki.

MADERA
Wystawa fotografii podróżniczki Elżbiety Rogaczewskiej-Czępińskiej.

DOOKOŁA ŚWIATA
Edukacyjna wystawa planszowa o podróżniku – skaucie Jerzym Jelińskim i jego samochodowej wyprawie dookoła świata w latach 1926-1928.

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE
Multimedialna, wspólna wystawa zdjęć uczestników imprezy z podróży, wakacji i włóczęg

książkowe i płytowe zakupy
bookcrossing podróżniczy