W ubiegłym tygodniu w naszych filiach w Aninie i Miedzeszynie odbyły się dwa spotkania „Otwórz szufladę Dziadka, zajrzyj do kredensu Babci” w ramach projektu skierowanego do seniorów i wszystkich, którzy zainteresowani są historią rodzin genealogią i zbieraniem wspomnień. Spotkania prowadzili panowie Paweł Ajdacki i Krzysztof Jakubiak.
Archiwizowanie wspomnień, starych dokumentów, opowiadań itp. to dobra lekcja historii dla młodych i cenne doświadczenie dla seniorów. Współpraca i kontakty międzypokoleniowe są tu dodatkowym atutem.
Wiele osób, szczególnie starszych ma potrzebę zachowania i przekazania swoich wspomnień, opowieści rodzinnych z młodości, historii życia, miejsca w którym mieszkali lub z którymi są związani. Mają w domach unikalne zdjęcia, legitymacje, ulotki z czasów wojny oraz książki- białe kruki. Często nie wiedzą co z tymi skarbami zrobić, jak zabezpieczyć przed zniszczeniem, zapomnieniem lub wyrzuceniem na śmieci przez osoby niedoceniające uch historycznego i emocjonalnego znaczenia.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom autorzy chcą zorganizować korpus wolontariuszy, który pomoże zbierać wspomnienia z historii i artefaktów, którymi seniorzy chcą się podzielić. Przede wszystkim chcemy oprzeć się na dwóch kategoriach wolontariuszy: osobach starszych aktywnie uczestniczących w zbieraniu opowieści, piszących wspomnienia, autobiografie itp. Byli by to liderzy- ambasadorzy projektu- pokazując jego potencjał i praktyczną stronę utrwalania historii. Mogliby też zachować własne opowieści dla wnuków i potomnych.
Drugą grupą będzie wsparcie techniczno-edytorskie. Tu oprzemy się na osobach młodszych, mobilnych, zaznajomionych z nowymi technologiami. Wolontariusze pomogą gromadzić, nagrywać, zapisywać wspomnienia, tworzyć transkrypcje, robić zdjęcia lub pomagać skanować materiały, którymi uczestnicy chcą się podzielić.
Pod koniec roku przeprowadzimy podsumowanie projektu w Centrum Narracji Historycznej oraz na konferencji podsumowującej projekt Akademia Liderów 60+, która odbędzie się na terenie Szkoły Głównej Handlowej pod koniec grudnia. Ambasadorzy korpusu otrzymają dyplomy i drobne upominki.
Projekt wstępnie przewidziany jest do końca roku, ale jeśli się uda, chcielibyśmy wpisać go na stałe w harmonogram Biblioteki.