Spotkanie z Piotrem Kitrasiewiczem

21 kwietnia w Czytelni Naukowej miało miejsce spotkanie z Piotrem Kitrasiewiczem – poetą, dziennikarzem, prozaikiem, dramaturgiem. Autor w związku z promocją jego najnowszych książek „Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem” oraz „Athenia: Miłość i torpeda„.

Piotr Kitrasiewicz studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 90. współpracował z niezależnym pismem artystycznym Enigma Ludzie * Sztuka * Myśli, później z „Magazynem Literackim”, w którym zajmował się detektywistyką literacką, odsłaniając w felietonach mało znane informacje o pisarzach. Drukował także humoreski w tygodniku Szpilki. Pracował również m.in. w „Gazecie Policyjnej”, „Antenie”, portalu.pl i „Teleprogramie” jako dziennikarz. Jest autorem słuchowisk emitowanych w III programie Polskiego Radia i Radiu Bis. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Literatów Polskich. Współpracował z „Expressem Wieczornym”, „Życiem Warszawy”, „Magazynem Literackim – Książki”, „Biblioteką Analiz”, kwartalnikiem „Polish Culture Quarterly”.

Książki można wypożyczyć w naszej Bibliotece.

Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem
1940 roku w polskiej Szkole Podchorążych Camp de Coëtquidan we Francji, obozie szkoleniowym dla wojsk RP walczących u boku francuskiego sojusznika. Dwaj ochotnicy rozmawiają o łysiejącym postawnym mężczyźnie, do którego kadra odnosi się nieco inaczej niż do pozostałych. Zdziwieni ochotnicy dowiadują się, że wśród nich jest dyplomata o którym pisano w gazetach, jeden z najbliższych współpracowników ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Pewnej niedzieli nawiązują z nim rozmowę. Lipski opowiada im o swoim życiu na placówce berlińskiej, kontaktach z Niemcami, odprężeniu w stosunkach między Rzeczpospolitą a Trzecią Rzeszą, a następnie nieoczekiwanym zwrocie politycznym, który w rezultacie doprowadził do wojny.

Athenia: Miłość i torpeda
Przejmująca opowieść o miłości rozgrywającej się na tle pierwszych dni września 1939 roku. Świetny wątek psychologiczny autor połączył z elementami sensacyjnymi, politycznymi i militarnymi, dając wiarygodny opis realiów wojny na terenie Wielkiej Brytanii tuż po wygaśnięciu ultimatum postawionemu przez ten kraj Trzeciej Rzeszy.

Z Glasgow wypływa do Kanady pod brytyjską banderą luksusowy pasażerski transatlantyk wiozący kilkuset pasażerów. Są wśród nich angielskie damy, amerykańscy biznesmeni, Irlandczycy podążający za ocean za pracą, żydowscy emigranci, tłumy Europejczyków uciekających przed wojną, a także zrujnowany przedsiębiorca, nałogowy gracz w pokera oraz niemiecki dywersant. Jest również Laura, spragniona miłości nauczycielka z Londynu, płynąca do Montrealu, żeby objąć tam nową posadę, a tak naprawdę uciekająca przed swoim narzeczonym, a może przed sobą samą? Nie wie, że Gregory, którego obwinia o zranienie swoich uczuć, pragnie ją odzyskać i płynie tym samym okrętem, lecz na innym pokładzie. Na Atlantyku obojgu przyjdzie zmierzyć się ponownie ze swoimi emocjami, jak również z zagrożeniem niesionym przez rozwijającą się wojnę. „Athenię” tropi bowiem uzbrojony w torpedy niemiecki U-Boot…

Skip to content