Aktualności,  Oddział Dziecięcy

Fotorelacja z prezentacji książki pt. „Kim i Ktoś z Nikim” Jolanty Marcolli


W pewien środowy poranek w Oddziale Dziecięcym odbyło się niecodzienne spotkanie z ilustratorką książek dla dzieci panią
Jolantą Marcollą.

W pierwszych słowach zachęcała ona dzieci do wyboru nauki w szkołach 
artystycznych. Ona sama jako artysta plastyk stała się obecnie także pisarką  i stworzyła swoją osobistą wizję przyjaźni w książce pt. „Kim i Ktoś z Nikim”.

Kim jest dziewczynką, Nikt jest chłopcem oraz Ktoś jest chłopcem. 
Bohaterowie książki bawią się wśród liści w „szukanego”. Dzieci szukają wiernych przyjaciół. Według filozofii pani Jolanty Marcolli przyjaciel to nie tylko ktoś kto powie coś, aby było lepiej. Przyjaciel to ktoś, kto zrobi coś, żeby lepiej było.

W drugiej części spotkania dzieci w warsztacie plastycznym mogły same 
tworzyć „Portret przyjaciela”. Z kilku kropelek kawy rozpuszczalnej rozlanej na kartce z bloku technicznego powstało tło do narysowania między zaciekami główki człowieka, zwierzątka, kwiatów.

Książka „Kim i Ktoś z Nikim” powstała z kleksów kawy. Czarna kawa stała 
się elementem wspólnym wszystkich ilustracji. To książka malowana kawą. Plama może służyć, aby coś namalować: stworka, nóżki, czułki, żyrafę. W ten sposób powstały zaskakujące dla dzieci oryginalne prace malowane 
metodą kilku kropli kawy. Posumowaniem spotkania była rozmowa z dziećmi, która wyjaśniała rozumienie słów: oryginał, reprodukcja oraz szkice. Ołówkowe szkice to utrwalenie pierwszych myśli po przeczytaniu tekstu  książki.

Pani Jolanta Marcolla zawsze przechowuje swoje szkice i oryginały, a w 
książkach ukazują się reprodukcje jej oryginalnych ilustracji.

Rozmiar czcionki
Kontrast