Aktualności,  Czytelnia Naukowa

Wernisaż wystawy fotograficznej- relacja

23 listopada w Czytelni Naukowej w Aninie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Panów Wiesława Kościukiewicza i Jerzego Łapińskiego pt. „Krajobrazy w czerni-bieli i w kolorze”.

Podczas wernisażu mogliśmy poznać obu artystów fotografików a także podziwiać ich wspaniałe prace. Wystawa będzie dostępna do końca stycznia 2019 r.

Wiesław Kościukiewicz o sobie: „Czasy analogowe ukształtowały moje spojrzenie fotograficzne oraz sposób wykonywania zdjęć. Możliwości stwarzane przez fotografię cyfrową wykorzystuję do pogłębienia tematu oraz poszerzenia zakresu tematycznego prac. Staram się ograniczać edycję zdjęć do zmian stosowanych w fotografii tradycyjnej, aby bez drastycznej ingerencji uzyskać oczekiwany efekt w końcowym obrazie. Celem jest wzmocnienie przekazywanych emocji aby wraz z realizmem były zgodne z subiektywną wizją i stanowiły ilustracje do baśni. Jestem członkiem  Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Moje prace były prezentowane na wystawach zbiorowych w Muzeum Ziemi PAN (2016, 2017) i Mazowieckim Instytucie Kultury (2017r.).”

Jerzy Łapiński o sobie: „Urodziłem się w 1954 roku w Warszawie. Fotografią zajmuję się od szkoły średniej. W 1979 ukończyłem Instytut Poligrafii Politechniki Warszawskiej. Od 1979 jestem członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1979 do 1982 roku uczyłem fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1977 roku prezentowałem swoje prace na 24 wystawach indywidualnych w Polsce i Niemczech oraz brałem udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce, Czechosłowacji i Niemczech. Prowadziłem wykłady z fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fotografie moje znajdują się w licznych zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Czechosłowacji, Niemczech, Szwecji i USA. Od 2000 jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Specjalizuję się w fotografii czarno-białej – krajobrazach i miastobrazach. Oprócz czynnego uprawiania fotografii zajmuję się robieniem powiększeń kolekcjonerskich dla innych fotografów i jestem rzeczoznawcą i biegłym sądowym w zakresie fotografii. Jestem stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Związku Polskich Fotografów Przyrody.”

fot. Elżbieta Rogaczewska-Czępińska