Aktualności,  Czytelnia Naukowa

Spotkanie z Alicją Francman

W piątek 19 maja o godz. 17.00 w Czytelni Naukowej odbyło się spotkanie z anińską poetką i malarką p. Alicją Francman, promujące jej tomik wierszy “Bywa różnie”. Dochód ze sprzedaży autorka przeznaczyła na budowę organów w anińskim kościele. Wiersze poetki recytowała aktorka Krystyna Wolańska.

Alicja Francman ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Dyplom w 1956 roku, w pracowni grafiki artystycznej prof. Tadeusza Kulisiewicza – poznanie różnych technik graficznych. Ukończyła również studia na Wydziale Malarstwa w pracowni tkactwa ręcznego prof. Eleonory Plutyńskiej – poznanie różnych technik tkackich oraz farbowanie barwnikami roślinnymi u prof. Wandy Szczepanowskiej.

Zdobyła nagrodę Rektora za tkaniny na zakończenie roku akademickiego. Wypowiada się w: grafice, rysunku i malarstwie (zwłaszcza akwareli) oraz w tkaninie (własnoręczne barwienie przędzy) a także fotografii i poezji. Od 1956 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest także członkiem Koła Miłośników Muzyki przy Okręgu Warszawskim ZPAP.

Prace Pani Alicji można spotkać w wielu kolekcjach państwowych m.in. Muzeum Narodowym i prywatnych w kraju i za granicą.

Rozmiar czcionki
Kontrast