Aktualności,  Czytelnia Naukowa

Spotkanie autorskie z Piotrem Kitrasiewiczem- relacja

27 września w Czytelni Naukowej w Aninie odbyło się spotkanie z Piotrem Kitrasiewiczem, który przybliżył swoją najnowszą książkę „Artyści w cieniu Stalina- opowieści biograficzne Eisenstein, Cwietajewa, Mandelsztam, Bułhakow”.

Spotkanie, po ciekawym zaprezentowaniu książki przez autora, przerodziło się w dyskusję o mrocznych czasach stalinizmu.

Kilka słów o książce

Poeci Maryna Cwietajewa i Osip Mandelsztam, autor Mistrza i Małgorzaty Michaił Bułhakow, twórca „Pancernika Potiomkina” Sergiusz Eisenstein – na losach tych czworga wybitnych artystów odcisnęło swoje śmiertelne piętno życie w bezpośrednim oddziaływaniu krwawego sowieckiego dyktatora i uruchomionej przez niego maszyny wszechobecnego terroru.

W jej bezlitosne tryby mógł wpaść każdy, bez względu na zajmowaną pozycję, pochodzenie, zasługi i osiągnięcia. Ginęli komisarze ludowi, marszałkowie, sekretarze partyjni, inżynierowie, zasłużeni działacze rewolucyjni, a przede wszystkim masy zwykłych obywateli. Nie byli bezpieczni również artyści, których Stalin szczególnie cenił uważając, iż mają znaczny wpływ na ludzkie umysły, a nawet są „inżynierami dusz”.

Żyli w sowieckim państwie niczym na stoku czynnego wulkanu, bo nieobliczalny dyktator, kierując się irracjonalnym podejrzeniem, osobistym uprzedzeniem lub wiarą w donos, mógł w każdej chwili kazać aresztować, zesłać do łagru lub zamordować. Mógł także, co zresztą czasem robił, nagradzać, rozsławiać i odznaczać, dawać mieszkania, samochody, dacze, zezwalać na zagraniczne wyjazdy. Jednak czas łaski trwał zazwyczaj krótko.

W kraju rządzonym przez Stalina nikt nie mógł czuć się bezpiecznie.