Aktualności,  Czytelnia Naukowa

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Bochusem- relacja

W piątek 13 kwietnia w Czytelni Naukowej odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Bochusem- autorem powieści kryminalnych.

Spotkanie prowadził krytyk literacki Piotr Kitrasiewicz. Pisarz opowiadał o pracach nad serią kryminałów, z której ukazały się „Czarny manuskrypt” i „Martwy błękit” a kolejna „Szkarłatna Głębia” ukaże się wkrótce na rynku. Jego powieści to cykl, w którym głównym bohaterem jest Christian Abell- policyjny radca pracujący w Prusach Wschodnich w latach 30-tych minionego wieku. Bochus dba o detale historyczne, tak więc lektura jego powieści to niemal podróż w czasie.

Autor wiele lat był dziennikarzem. Pracował m.in. w „Nowej Wsi” i koncernie prasowym „Burda”, w latach 1998-2000 redaktor naczelny miesięcznika „Sukces”. Jego teksty ukazywały się m.in. w takich tytułach jak Przegląd Tygodniowy, Wprost, Focus.

„Czarny Manuskrypt” to mroczny kryminał rozgrywający się w fascynujących latach 30. na niemieckim Pomorzu. Miastem Marienwerder (Kwidzyn) wstrząsają krwawe morderstwa, których ofiarą padają księża z parafii sąsiadującej z katedrą i zamkiem krzyżackim. Tropy wiodą także do zamku w Marienburgu (Malborku). Autor kreuje niezwykły świat, zaludniony przez fałszywych chrześcijan, piękne kobiety z przeszłości, samobójców, fanatycznych nacjonalistów i członków tajemnego bractwa, rojącego o odbudowie wielkiej Rzeszy. Akcja schodzi – dosłownie i w przenośni – do podziemi, ukrytych korytarzy i krypt krzyżackich zamczysk, w których zatrzymał się czas.

„Martwy Błękit”– W Sopocie znalezione zostają zwłoki znanego żydowskiego kolekcjonera i wyznawcy Kabały – Saula Rottenberga. Wszystko wskazuje na samobójstwo. Wkrótce w makabrycznych okolicznościach giną kolejni członkowie rodziny Rottenbergów. Radca kryminalny Christian Abell podąża niezmordowanie tropem morderców. Aby ich odnaleźć, musi jednak najpierw rozwiązać zagadkę zza grobu, pozostawioną mu przez Rottenberga…

„Szkarłatna Głębia”– Zima roku 1934. W elbląskim domu modlitwy zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Wkrótce w równie makabrycznych okolicznościach ginie kolejny członek wspólnoty. Radca kryminalny Christian Abell staje przed podwójnie trudnym zadaniem. Musi przełamać zmowę milczenia w hermetycznej społeczności żyjącej na obrzeżach cywilizacji i odnaleźć nieuchwytnych zabójców.