Pełne pasji i zaangażowania Narodowe Czytanie „Wesela”

Być może powiedzą: w Wawrze nie potrafią normalnie przeczytać „Wesela”. My tymczasem jak zwykle podeszliśmy do tematu w sposób nieszablonowy, niekonwencjonalny i niestandardowy.

W tym roku pod patronatem Pary Prezydenckiej cała Polska czytała „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Nasze Narodowe Czytanie zorganizowane wspólnie z Wawerskim Centrum Kultury było czymś więcej niż tylko czytaniem. Pod czujnym okiem reżysera Szczepana Szczykno narodziło się niemal przedstawienie, sztuka w doborowej obsadzie wystawiona w anińskiej Czytelni Naukowej- i tylko karty z tekstem przypominały, że jest to czytanie.

Ponad zwykłe czytanie wzniosło się bowiem pełne pasji i zaangażowania wykonanie, które niemalże zahipnotyzowało widownię. Było ono udziałem wcielających się w role dramatu Wyspiańskiego, a byli to m.in. z-ca burmistrza Wawra Leszek Baraniewski , dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury Barbara Karniewska , dyrektor naszej Biblioteki Jacek Czarnowski , ksiądz wikariusz Paweł Cieślik z anińskiej parafii, wawerscy radni czy aktorzy Teatru Falenica.

To dzięki nim przenieśliśmy się w czasie i zasiedliśmy za weselnymi stołami stając się świadkami scen, w których Wyspiański tak celnie sportretował nasze społeczeństwo.

Nie możemy zapomnieć o scenografii wspaniale oddającej realizm bronowickiej wsi: snopki siana, kosy, naczynia a także okna przez które mogliśmy oglądać weselników.

Nie mogło zabraknąć weselnej muzyki, która była puszczana w tle. Każdy uczestnik wydarzenia mógł zabrać na pamiątkę odbitą pieczęć dedykowaną tegorocznemu Narodowemu Czytaniu – pieczęć otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona Weselu, która została przygotowana przez naszą Bibliotekę.