Aktualności,  Czytelnia Naukowa

Nobel literacki dla Olgi Tokarczuk!


Olga Tokarczuk dostała Nobla 2018 za powieść „Bieguni”

Olga Tokarczuk została wyróżniona przez Akademię Szwedzką. Polka otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Olga Tokarczuk dostała Nobla za "narracyjną wyobraźnię"

Olga Tokarczuk dostała Nobla za „narracyjną wyobraźnię” (East News)

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. To tematyka i główna oś powieści „Bieguni”

Pisarka znalazła się w zestawieniu opublikowanym przez amerykański portal Literary Hub, w którym znalazło się 26 nazwisk faworytów do nagrody. Wśród nich Haruki Murakami, Lyudmila Ulitskaya, Ngugi Wa Thiong’o, czy Margaret. Olga Tokarczuk od samego początku była typowana na faworytkę.

W 2019 r. Akademia wręczyła nie jedną, a dwie nagrody za najlepsze książki – za 2018 i 2019 r.. W zeszłym roku doszło bowiem do skandalu związanego m.in. z molestowaniem kobiet, o które oskarżany był mąż członkini Akademii Szwedzkiej.

Olga Tokarczuk została wyróżniona przez Akademię Szwedzką za powieść „Bieguni”. O czym jest książka? Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.

źródło: Wirtualna Polska