Aktualności,  Filia Radość

Narodowe Czytanie- relacja

7 września w Kulturotece w Radości odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku poświęcone było nowelom.

Wydarzenie otworzył dyrektor naszej Biblioteki Jacek Czarnowski. Zebrani na samym początku zostali mile zaskoczeni. Podczas czytania „Katarynki” Bolesława Prusa pojawił się autentyczny kataryniarz a melodie katarynki rozbrzmiewały przy scenie plenerowej Kulturoteki.

W czytaniu udział wzięli m.in. z-cy burmistrza Dzielnicy Wawer Leszek Baraniewski i Jacek Wiśnicki a także przewodniczący Rady Dzielnicy Michał Tomasz Żebrowski, radna Marta Katarzyna Turska, aktorzy Teatru Falenica oraz Zbigniew Zborowski- pisarz i literat z naszej dzielnicy.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. W Radości czytano:

  • Katarynka – Bolesław Prus
  • Dobra Pani- Eliza Orzeszkowa
  • Dym- Maria Konopnicka
  • Sachem- Henryk Sienkiewicz
  • Sawa – Henryk Rzewuski
  • Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  • Orka- Władysław Stanisław Reymont
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków. Sanatorium pod klepsydrą.- Bruno Schultz

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.