Aktualności,  Oddział Dziecięcy

Fotorelacja z pisarką Małgorzatą Nawrocką

19 października 2017 r. pisarka pani Małgorzata Nawrocka przeprowadziła w Oddziale Dziecięcym po raz pierwszy warsztaty podróżnicze, których tematem były słynne legendy chrześcijańskiej Europy i Polski.

Od dawien dawna ludzie przekazywali sobie ustnie różnego rodzaju legendy. Te chrześcijańskie, z ziem polskich zebrała i opracowała Małgorzata Nawrocka. Przeprowadziła ona w Oddziale Dziecięcym po raz pierwszy warsztaty podróżnicze.

19 października 2017 r. , w czwartkowe przedpołudnie klasa III B ze Szkoły Podstawowej nr 218 w Aninie
oraz klasa III A ze Szkoły Podstawowej nr 28 Sióstr Felicjanek z Marysina Wawerskiego wspólnie z pisarką rozpoczęły „działania”, które pozwoliły im „odkryć”, że bohaterami legend może być : podróżnik – pielgrzym, książę, rycerz, żołnierz, trębacz czy też zwykły przedmiot taki jak : lustro, gałąź, kamień.
W chrześcijańskich legendach z terenu całej Polski pojawiają się postaci tajemnicze np. więzień czy też cudowne jak Aniołowie.

Legendy Europy rozgrywają się w pięknej scenerii górskich polan czy też w odstraszających lochach zamków.
Nasi przodkowie mieszkali w chatach, pracowali nad rzekami, poruszali się miedzy taki punktami wsi jak : kościół, cmentarz, karczma, a w grodach mieszkali w wieżach czy też biegali po murach zamków. Mapa Polski doskonale sprawdziła się jako tło warsztatów.

Zaznaczone na niej mniejsze i większe miejscowości Polski zilustrowały legendarne korzenie wielu miast naszej Ojczyzny. Na koniec spotkania autorka wspólnie z dzieci stworzyła za pomocą narzędzi – pytań takich jak kto?, gdzie?, dokąd? legendę o Damie i Rycerzy podróżujących karocą. Odczytanie tej legendy było punktem kulminacyjnym spotkania, a brawa dzieci podziękowaniem pan Małgosi za wspólną pracę i zabawę!

Rozmiar czcionki
Kontrast