100. rocznica urodzin Stanisława Lema

Dzisiaj,13 września (wg samego pisarza) przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Największego polskiego pisarza science fiction, filozofa, futurologa oraz krytyka literackiego.

Jego debiutem książkowym była wydana w 1951 roku powieść Astronauci, zekranizowana w 1959 r. przez Polskę i NRD pod tytułem “Milcząca gwiazda”. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie.

Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF (pomimo małego odbioru na rynku amerykańskim). Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Stanisław Lem był nominowany do literackiej Nagrody Nobla.

Biblioteka wawerska jako jedna z najbardziej nowoczesnych placówek w kraju i “fanka” nowych technologii przez cały 2021 hucznie obchodzi Rok Lema. CYBER-WAWER, ALE KOSMOS! czy cykl “Drugie życie polskich retro komiksów” to tylko część atrakcji, które przygotowaliśmy dla Was z tej okazji. Zobaczcie na fb naszą ulubioną “13”.