Aktualności

100. rocznica urodzin Stanisława Lema

Dzisiaj,13 września (wg samego pisarza) przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Największego polskiego pisarza science fiction, filozofa, futurologa oraz krytyka literackiego.

Jego debiutem książkowym była wydana w 1951 roku powieść Astronauci, zekranizowana w 1959 r. przez Polskę i NRD pod tytułem „Milcząca gwiazda”. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie.

Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF (pomimo małego odbioru na rynku amerykańskim). Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Stanisław Lem był nominowany do literackiej Nagrody Nobla.

Biblioteka wawerska jako jedna z najbardziej nowoczesnych placówek w kraju i „fanka” nowych technologii przez cały 2021 hucznie obchodzi Rok Lema. CYBER-WAWER, ALE KOSMOS! czy cykl „Drugie życie polskich retro komiksów” to tylko część atrakcji, które przygotowaliśmy dla Was z tej okazji. Zobaczcie na fb naszą ulubioną „13”.

https://www.facebook.com/BibliotekaWawer