Uroczyste otwarcie kulturoteki przy ul. Błękitnej

Nowoczesna kulturoteka została otwarta w osiedlu Wawer przy ul. Błękitnej, to placówka łącząca funkcje biblioteki, centrum kultury i centrum lokalnego.

W uroczystości wzięła udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski, z-ca dyrektora Biura Kultury Małgorzata Naimska, naczelnik Biura Kultury m.st. Warszawy Leszek Napiątek, dyrektorzy warszawskich bibliotek, mieszkańcy dzielnicy oraz przedstawiciele wawerskiego samorządu reprezentowani przez Łukasza Jeziorskiego burmistrza Dzielnicy Wawer, zastępców burmistrza Leszka Baraniewskiego i Zdzisława Gójskiego, dyrektora wawerskiej Biblioteki Publicznej Jacka Czarnowskiego, Dyrektora OPS Wawer Renatę Staruch oraz radnych dzielnicy: Joannę Buczyńską, Hannę Chodecką Michała Tomasza Żebrowskiego, Andrzeja Wojdę, Łukasza Kubika, Przemysława Zaboklickiego, Andrzeja Deberta. Obecni byli także dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury Barbara Karniewska oraz dyrektor OSIR-u Sylwester Rudziński.

Oprócz wypożyczalni dla dorosłych, młodzieży i dzieci w kulturotece działa klub seniora, prowadzony przez wawerski OPS. Jest także sala komputerowa, pokój do cichej pracy, klub wolontariuszy, drużyna harcerska, teatrzyk kukiełkowy i studio nagrań. Na najwyższym piętrze znajduje się sala widowiskowa. W budynku działa Wi-Fi.

Na uwagę zasługuje taras, gdzie pod parasolami można np. usiąść i na świeżym powietrzu zatopić się w lekturze.

Jednak największą nowością jest sposób obsługi czytelników. Duża część księgozbioru jest w wolnym dostępie dla czytelnika, który po wybraniu odpowiedniej pozycji może ją samodzielnie wypożyczyć dzięki zainstalowanemu automatycznemu systemowi wypożyczania książek. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jako pierwsza uruchomiła ten system.

Kolejną nowością będzie możliwość całodobowego zwrotu wypożyczonych publikacji oraz odebrania zamówionych książek, dzięki zainstalowanym wrzutomatowi i bibliomatowi. Takie samo rozwiązanie będzie zastosowane w budowanych kulturotekach w osiedlach Radość i Falenica.

Godziny otwarcia wypożyczalni:

pn 13.00 – 19.00