Kulturoteki to obiekty łączące w sobie funkcje filii Biblioteki oraz filli Wawerskiego Centrum Kultury. Już wkrótce otworzą swe podwoje w Wawrze, Radości i Falenicy.

Pierwsza kulturoteka powstanie w osiedlu Wawer, przy ul. Błękitnej/Solidnej. Budynek który ma być gotowy do końca 2018 r. Do nowego, trzykondygnacyjnego budynku wielofunkcyjnego, przeniesie się filia Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej. Będzie tam także kawiarenka, sala wielofunkcyjna do zajęć plastycznych i muzycznych, z możliwością podziału na dwie mniejsze sale, kilka sal zajęć hobby, a także pomieszczenia towarzyszące (administracja, obsługa i sanitariaty).

Druga kulturoteka powstanie w Radości przy ul. Powojowej a trzecia w Falenicy przy ul. Walcowniczej.

Nowe budynki zapewnią lokalnym bibliotekom i filiom WCK większą powierzchnię, urządzenie czytelni nawet w plenerze, dostęp do komputerów. Po sąsiedzku, często na tych samych kondygnacjach, będą się znajdować pracownie plastyczne, muzyczne, sale służące występom. Będą odpowiednie szatnie, miejsca w których zaoferowana zostanie gościom kawa, herbata, ciastka. Kulturoteka w Falenicy stanie się integralną częścią Centrum Lokalnego, obejmującego także bazar i jego otoczenie.