2 grudnia 2016r w Mazowieckim Instytucie Kultury odbyła się sesja popularno-naukowa w związku ze 150-leciem powstania Gminy Wawer oraz 20-leciem wawerskiej Biblioteki Publicznej.

Gości przywitał i słowo wstępu wygłosił z-ca burmistrza Dzielnicy Wawer Leszek Baraniewski. O działalności Biblioteki Publicznej, 20-tej rocznicy, a także o wizji kulturotek i planach rozwoju opowiadał jej dyrektor Jacek Czarnowski, który otrzymał następnie słowa uznania za swoją pracę od Doroty Lutomirskiej wicedyrektor z Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego.

Niezwykle ciekawe prelekcje poświęcone historii Wawra wygłosili Paweł Ajdacki (150 lat Gminy Wawer- rys historyczny), Adam Ciećwierz (Wawer i jego osiedla), dr Łukasz Maurycy Stanaszek (Tradycja i kultura Urzecza), dr Zbigniew Tucholski (Rola kolei w rozwoju linii otwockiej).

Uczestnicy sesji mogli obejrzeć wystawę historycznych fotografii przygotowaną przez wawerską Bibliotekę Publiczną.
Po prelekcjach nadszedł czas na część artystyczną. Na scenie wystąpił wawerski zespół Dur-Moll prezentując polskie szlagiery z okresu przedwojennego a także lat 60, 70, 80 i 90-tych ubiegłego wieku.

Na zakończenie głos zabrał burmistrz Wawra Łukasz Jeziorski, który podziękował wszystkim za przybycie.

W wydarzeniu wziął udział również Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer Norbert Szczepański, wawerska radna Hanna Chodecka, pracownicy wawerskiej Biblioteki Publicznej, uczniowie wawerskich szkół, mieszkańcy Wawra a także harcerze z z wawerskiego szczepu 147 Błękitni, którzy służyli pomocą przybyłym gościom.