Noc Bibliotek- relacja

W sobotę, 10.10.2020 r. odbyła się w Wawrze Noc Bibliotek. Pod hasłem „Klimat na czytanie” przygotowaliśmy dla małych i dużych Czytelników wiele atrakcji, spotkań i aktywności. 

„Kocham Cię zwieże” czyli spotkanie autorskie i warsztacik poprawnego pisania z autorem książek dla dzieci Marcinem Przewoźniakiem,  „Otuszki” –  książki do poduszki dodające otuchy (oferta na czas pandemii) czy Roślinny „Targ Sąsiedzki” – wymiana roślin i porad ogrodniczych, wspólne sadzenie roślinek, biblioteczka ogrodnika dla małych i dużych pasjonatów to wybrane pozycje z naszej listy aktywności integrujących mieszkańców Wawra, wspierających ich twórczy rozwój i w nietypowy sposób promujących czytelnictwo.

W planach mieliśmy również wspólne czytanie i zaprezentowanie bajek terapeutycznych dla dzieci (biblioterapia). Pokaz filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” 2019 miał się odbyć w nowoczesnych przestrzeniach sali widowiskowej naszej nowej Kulturoteki.

Wieczorem, specjalnie dla naszych licznych Czytelników i Czytelniczek pasjonujących się powieściami obyczajowymi przygotowaliśmy „POZYCJE OBOWIĄZKOWE ” czyli książki na dobranoc tylko dla dorosłych (wystawa książek z pieprzykiem i pogadanka z ekspertką). Na naszej liście wspólnych aktywności znalazły się również: inauguracja Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, pokaz filmów edukacyjnych o lesie Lasów Państwowych, udostępnionych przez Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Celestynów oraz wspólne  tworzenie literackiego drzewa „Napisz liść!”. 

Niestety z powodu wykrycia przypadku COVID-19 u jednego z pracowników biblioteki,  w trosce o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo, podjęliśmy decyzję o tymczasowym zamknięciu placówek i zrealizowaniu wydarzenia on-line.

Zapraszamy serdecznie na facebook i Youtube Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer. Można tam obejrzeć  filmiki nakręcone podczas Nocy Bibliotek, prezentujące m.in. „Bajki na Dobrą Noc” czyli biblioterapię, wesołe warsztaty ortografii dla najmłodszych w wykonaniu Smoka Falentego (pisarza Marcina Przewoźniaka) czy „Otuszki” – książki do poduszki dodające otuchy. W zielonym otoczeniu Kulturoteki w Falenicy przeczytaliśmy hymn Nocy Bibliotek autorstwa Jacka Cygana, zaprezentowaliśmy naszą półkę ogrodnika i przeczytaliśmy niezwykłe przepisy kulinarne na potrawy z naszych lokalnych drzew i krzewów. Mieliśmy nadzieję, że wprowadzą Czytelników w dobry klimat.

Z uwagi na nawiązujący  również do ekologii  temat tegorocznej imprezy planowaliśmy zaprezentować na naszym ekranie multimedialnym cykl wspaniałych filmów przyrodniczych Lasów Państwowych. Ponieważ z powyższych względów nie mogliśmy wspólnie obejrzeć tych małych dzieł sztuki filmowej, zachęcamy do wejścia na stronę Youtube  https://www.youtube.com/channel/UCJ64kgsc0thZq_6GFUnC5Pg i obejrzenia filmów z serii „Echa leśne”. Nam szczególnie podoba się „Magia sosnowego boru”. Stworzyliśmy również literackie, ekologiczne drzewko cytatów  i posadziliśmy biblioteczne kaktusy.

Z uwagi na brak możliwości zaproszenia małych gości na pokaz filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” zachęcaliśmy naszych Czytelników do odebrania linku i hasła do domowych projekcji filmu. 

Wieczorową porą, kiedy już najmłodsi poszli spać, odbyliśmy ciekawą rozmowę z panią Patrycją Wonatowską, psycholożką, pedagożką, terapeutką par. W kawiarnianym klimacie naszej falenickiej Kulturoteki pogawędce z ekspertką towarzyszyły książki o szeroko pojętej miłości i emocjach. Na wystawie zatytułowanej „Pozycje obowiązkowe” znalazło się wiele publikacji, które czekają na Czytelników w naszych filiach.

W naszych działaniach wspierali nas:

Skip to content