Niebiańska podróż Henocha

16 listopada Czytelnia Naukowa zamieniła się w scenę teatralną. Swój monodram „Siedem nieb patriarchy Henocha” zaprezentował Jerzy Łazewski. 

W monodramie Henoch sam opowiada o swojej podróży do siedmiu niebios, do której został wybrany przez
Pana – pod opieką dwóch aniołów, białego i czarnego przemierzył niebiosa, odnajdując w nich przerażające czeluście mąk, słodycz raju, bezmiar cierpień i niepisana błogostan ukojenia u stóp tronu Pana.

Kanwą tego monodramu stał się apokryf – tzw. Słowiańskiej Księgi Henocha, który jest prezentację podróży biblijnego patriarchy do siódmego nieba. Apokryf ten to żydowski tekst początków naszej ery, czasu życia i działalności Jezusa, zachowany jednak tylko w słowiańskim przekładzie z X wieku i bardzo ważny dla Kościoła Wschodniego, szczególnie jego ikonologii.

Ten niesamowity wizyjny tekst, pełen fascynujących opisów, jest znakomitym materiałem dramatycznym – patriarcha Henoch sam bowiem opowiada swoją wędrówkę przez siedem niebios. Obrazy te aż prosiły się o ich wizualizację w jakimś medium plastycznym. Tradycyjnie było to malarstwo ikon. Jako artysta, zajmuje się również rzeźbą, przenoszę je na inny środek wyrazu – ceramikę. Prezentuję własnoręcznie wykonane ikony
ceramiczne, które stanowią główny element scenograficzny tego przedstawienia. Opowieść o Henochu jest pretekstem do głębszej refleksji nad najważniejszymi problemami moralnymi. Temat ten traktowany jest jako ważny mit naszej kultury i pasjonujący przekaz niezwykłych przygód patriarchy Henocha: od wizji aniołów, którzy go porywają do tronu Bożego, gdzie otrzymuje wgląd w księgi niebiańskie, aż po scenę pouczenia ludzi przez Najwyższego na temat tajemnic świata.

Spektakl z powodzeniem był prezentowany w wielu miejscach w Polsce, min. W Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Sztuki Cerkiewnej w Łańcucie, Centrum Zamenhofa w Białymstoku, Instytucie Kultury, Spotkania i Dialogu w Kielcach w ramach Dni Judaizmu, Muzeum Ikon w Warszawie, Galerii Slendzińskich w Białymstoku.

„Siedem nieb patriarchy Henocha”, opracowanie tekstu, scenografia i wykonanie Jerzy Łazewski, konsultacja merytoryczna prof. Paweł Janiszewski, Anna Wszyndybył, opieka artystyczna Szczepan Szczykno, kostiumy Hanna Mrozowska. Spektakl powstał dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru.

Skip to content