II Marsz śladami powstańców styczniowych 1863 r.

20 stycznia odbył się II Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r. Wydarzenie to zorganizowano by uczcić pamięć powstańców walczących na okolicznych terenach, głównie Wiązowny i okolic.

Marsz, w którym wzięło udział ok. 50 osób wyruszył z aleksandrowskiej filii Wawerskiego Centrum Kultury.

Celem wędrówki był pomnik-mogiła powstańcza znajdująca się na granicy Wawra i Wiązowny a dokładnie w Zagórzu. Gdzieś tu w pobliżu pochowano powstańca, który zmarł w wyniku odniesionych ran.

Przy mogile odbyła się uroczystość patriotyczna. Odmówiono modlitwę za zmarłych, odśpiewano Hymn Polski, odczytano apel poległych oraz złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Sporą dawką wiedzy historycznej na temat powstania a zarazem walk na okolicznych terenach przekazał Paweł Ajdacki– historyk z wawerskiej Biblioteki Publicznej a zarazem członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Prezes otwockiego Oddziału PTTK i autor licznych publikacji historycznych.

Zwieńczeniem uroczystości był wystrzał armatni, którego odgłos echo niosło długo po lesie. Powrót do Aleksandrowa odbywał się już po zapadnięciu ciemności- pochodnie i kaganki teraz tworzyły jeszcze bardziej niesamowity nastrój.

Po powrocie do WCK Aleksandrów odbył się koncert Dawida Ludkiewicza– pianisty, kompozytora muzyki teatralnej.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Semper Fidelis Res Publicae i Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów. Wsparcie: wawerska Biblioteka Publiczna, ZHP Wawer, m.st. Warszawa, WSH Fala.