Aktualności

II Marsz śladami powstańców styczniowych 1863 r.

20 stycznia odbył się II Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r. Wydarzenie to zorganizowano by uczcić pamięć powstańców walczących na okolicznych terenach, głównie Wiązowny i okolic.

Marsz, w którym wzięło udział ok. 50 osób wyruszył z aleksandrowskiej filii Wawerskiego Centrum Kultury.

Celem wędrówki był pomnik-mogiła powstańcza znajdująca się na granicy Wawra i Wiązowny a dokładnie w Zagórzu. Gdzieś tu w pobliżu pochowano powstańca, który zmarł w wyniku odniesionych ran.

Przy mogile odbyła się uroczystość patriotyczna. Odmówiono modlitwę za zmarłych, odśpiewano Hymn Polski, odczytano apel poległych oraz złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Sporą dawką wiedzy historycznej na temat powstania a zarazem walk na okolicznych terenach przekazał Paweł Ajdacki– historyk z wawerskiej Biblioteki Publicznej a zarazem członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Prezes otwockiego Oddziału PTTK i autor licznych publikacji historycznych.

Zwieńczeniem uroczystości był wystrzał armatni, którego odgłos echo niosło długo po lesie. Powrót do Aleksandrowa odbywał się już po zapadnięciu ciemności- pochodnie i kaganki teraz tworzyły jeszcze bardziej niesamowity nastrój.

Po powrocie do WCK Aleksandrów odbył się koncert Dawida Ludkiewicza– pianisty, kompozytora muzyki teatralnej.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Semper Fidelis Res Publicae i Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów. Wsparcie: wawerska Biblioteka Publiczna, ZHP Wawer, m.st. Warszawa, WSH Fala.

Rozmiar czcionki
Kontrast