Aktualności,  Oddział Dziecięcy

Fotorelacja ze spotkania z panem Wojciechem Cesarzem

24 października 2018 r. gościem Oddziału Dziecięcego był pan Wojciech Cesarz. Jego seria książek o psie rasy alaskan malamute jest bardzo chętnie czytana przez dzieci.

To główny bohater pies Winter opowiada różne śmieszne historie, patrzymy na świat jego  oczami i zapoznajemy się z jego psimi nawykami, sposobem rozumowania i uciechami.  Bardzo dawno temu Indianie znaleźli małego wilczka i udomowili go. Z czasem malamuty pomagały ludziom w polowaniach i zdobywaniu jedzenia, aby wyżywić indiańską rodzinę.

Pan Wojciech Cesarz w barwnej prezentacji multimedialnej pokazał dzieciom zawody sportowych, psich zaprzęgów. Nauczył też dzieci mądrej maksymy do zapamiętania na całe życie: „Zwierzę nie jest rzeczą”.  Każde zwierzę jest wyposażone w emocje, które okazuje w czasie spotkania poprzez mowę ciała.  Z ruchów psa można wyczytać co w danym momencie przeżywa np. radość na widok właściciela. Pisarz wspomniał też o dogoterapii, psach labradorach, które mają instynkt opiekuńczy i  pracują z osobami słabowidzącymi. Psy są też świetnymi ratownikami wodnymi.

W Skandynawii wszystkie szpitale dziecięce mają psy, które przebywają z dziećmi w czasie choroby.  Dzięki takiemu wiernemu towarzyszeniu w trudnych chwilach ze zdrowiem dzieci szybciej  odzyskują poprawę zdrowia i dobrą kondycję.

Pod koniec spotkania ciekawostki ze świata zwierząt zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Obrazy najmniejszych psów na świecie, największych psów na świecie oraz ginących gatunków zwierząt takich jak: nosorożce, goryle górskie, mastify tybetańskie czy  grzywacze chińskie skłoniły dzieci do zastanowienia się nad działaniami zmierzającymi do ochrony przyrody.

Rozmiar czcionki
Kontrast