Fotorelacja z Warsztatów sensorycznych o zapachach

W piątkowe popołudnie, w wyjątkowym Dniu Kobiet odwiedziło nas małżeństwo dziennikarzy i podróżników Katarzyna i Krzysztof Świdrakowie z dziećmi.

Warsztaty sensoryczne o zapachach zostały przeprowadzone bardzo interesująco.

Zdjęcia oraz opowieść z kabiny pilota pokazały nam w jak wyjątkowy sposób możemy dzięki zapachom poznawać świat. Pani Kasia zachęcała wszystkich do „zbierania zapachów nosem z podróży.” Sama w ten sposób przywiozła niesamowite wspomnienia z podróży, z ulic Damaszku: zapach dywanów, sklepu z kardamonem, zapach imbiru z kawiarenki, prażonych orzechów, także zapach wielbłąda z miasteczka Petra czy zapach smacznej zupy z Indii.

Nasza skóra pachnie tym co jemy, dlatego ludzie różnych kultur pachną tym co oni sami jedzą: anyżkiem, trzciną cukrową, kwiatami jaśminu, kolorową papryką.

Dzieci przybyłe na spotkanie uczestniczyły w grze „Memory – jaki to zapach?” . Zgadywały nosem w której torebce są dwa jednakowe zapachy przypraw, ziół, produktów.

Na koniec spotkania stworzony został zapach Biblioteki przy ulicy Trawiastej.  Do starodawnego, zaczarowanego młynka dzieci wrzuciły zapach gałązek wanilii, zapach świeżych ogórków, mydła i róży.

Mottem podsumowującym warsztaty było przekonanie uczestników,  że warto poznawać świat nosem, tak jak poznajemy w powietrzu w sposób naturalny zapach deszczu, śniegu czy wiatru.