„Cyrk Antoniego” Petera Svetiny – egzotyczna opowieść o zwierzętach

Na początku listopada została zaprezentowana w Oddziale Dziecięcym książka słoweńskiego pisarza Petera Svetiny pt. „Cyrk Antoniego”.

Grupa 6 – latków wysłuchała historii, która rozgrywa się w Lublanie w 1921 r. Główny bohater Antoni Boni – marynarz zakłada cyrk ze swoim przyjacielem lwem Leopoldem. Żywa akcja opowieści to pełne humoru różne wydarzenia, w którym uczestniczą ludzie z Wielkiego Targu oraz pchły, 3 szczurzyce: Teodora, Anastazja, Rozalia i arystokratyczny kot zwany Kapone. Trupa teatralna z biblioteki przenosi się do pawilony F, gdzie na ich występy przychodzi publiczność z całego miasta.

Książka „Cyrk Antoniego” zdobyła tytuł najpiękniejszej książki dla dzieci i młodzieży w Słowenii, a w 2017 r. została przetłumaczona na język polski w ramach I edycji projektu „Nasza Mała Biblioteka” zorganizowanego przez Agencję Edytorską „Ezop”.