Strona biblioteki używa plików cookie (ciasteczek) niezbędnych do jej prawidłowego działania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Wszelkie materiały wizualne sa własnoœcia Biblioteki. Korzystanie z nich bez zgody właœciciela jest zabronione. Zamknij

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W DZIELNICY WAWER m.st. WARSZAWY

STRONA GŁÓWNA arrow PATRON
PATRON


K.I. GAŁCZYŃSKI - życie i twórczość PDF Drukuj E-mail

(1905 - 1953)       

        Konstanty Ildefons Gałczyński urodził się 23 stycznia 1905 roku w Warszawie jako syn Konstantego Gałczyńskiego technika kolejowego i Wandy Łopuszańskiej - córki właścicielki restauracji „Wróbel”. 
       W latach 1914 - 1918 przebywał w Moskwie wraz z ewakuowaną tam rodziną. Pierwsze swoje wiersze zaczął pisać w roku 1915. W tym samym czasie uczył się grać na skrzypcach. Po rewolucji październikowej powrócił z rodziną do Warszawy. W 1923 roku jeszcze przed maturą wydrukował pierwszy wiersz  w  Rzeczypospolitej u Kornela Makuszyńskiego. W tym samym roku zdał  maturę i wstąpił na Uniwersytet Warszawski na wydział filologii angielskiej. Jednocześnie studiował filologię klasyczną.

      

Czytaj całość...
 
OFICJALNA WITRYNA KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO PDF Drukuj E-mail

 

http://www.kigalczynski.pl 

 

 
K.I. GAŁCZYŃSKI W ANINIE PDF Drukuj E-mail


       Gałczyński mieszkał w Aninie  z żoną Natalią i maleńką córką Kirą w latach 1936 - 1939. Początkowo była to ulica Legionów (obecnie Homera), a następnie zajmował dom przy ulicy Leśnej pod numerem 18, niedaleko miejsca, gdzie obecnie znajduje się wawerska Biblioteka. Nazwa ulicy została zmieniona z Leśnej na Trawiastą  po przyłączeniu Anina do Wielkiej Warszawy w roku 1951, gdyż w obrębie Warszawy  była już ulica Leśna  przechodząca przez Las Kabacki. 1   Dom przy Leśnej spłonął w czasie wojny we wrześniu 1939 roku i dziś trudno nawet ustalić z całą pewnością miejsce, w którym stał, gdyż Anin uległ poważnym przeobrażeniom. W latach trzydziestych domy stały z rzadka na dużych, pokrytych sosnami, posesjach. Posesje te zostały w nowszych czasach podzielone na mniejsze działki, na których wzniesiono nowe domy. Numeracja domów również ulegała zmianom.

1 W pamięci niektórych mieszkańców Anina zachowało się, że Gałczyński mieszkał przez pewien (być może bardzo krótki) czas w domu dla letników przy ulicy V Poprzecznej 4. Prawdopodobnie było to w okresie, gdy jeszcze nie sprowadził rodziny do Anina.

Czytaj całość...
 
ROK 2015 (więcej)
Pokaz slajdów
O NAS
REGULAMIN BIBLIOTEKI
MISJA BIBLIOTEKI
REGIONALIA
NASI DARCZYŃCY
WAWER ODETCHNIJ - FILM